Luma Tomio kennel

Bolognese


 

HISTORIE BOLOŇSKÉHO PSÍKA     English

Plemeno pochází z Itálie a dodnes není zcela jasné, jak plemeno vzniklo. Je pravděpodobné, že křížením maltézského psíka a malého bílého pudla, po němž převzalo i hravou a učenlivou povahu. Již v 11. a 12 st. byl boloňský psík díky svému půvabu vysoce ceněn.

Vzhledem k jejich vzácnosti , je těžké pochopit význam Boloňského psíka v historii . Světoví historici umění trvají na tom, že Mona Lisa byla původně namalovaná v roce 1803 , držíce v náručí Boloňského psíka.

foto

Toto antické plemeno má svůj původ v Bologni, v Itálii.  Ale není jisté, jak přesně vznikl. Co víme je, že v dávných dobách, 400 let př.n.l. byl Bichon již znám. Někteří řečtí a římští spisovatelé psali o tomto malém psíkovi. Plinius jej nazval : „Catulus Melitaeus „. Byly nalezeny náhrobky a vázy s malým bílým psem a popis "Melitae".  Nejčasnější narážky na boloňského psíka jsou připisována Aristotelovi ( 384 př.n.l. až 322 př.n.l.), který ve svých latinských spisech jmenoval některé malé psy " canes  meletinses " ( nebo Melitensi ). Nevíme, které psí druhy měl Aristoteles na mysli, je možné, že jeho zápis pouze odkázal na psy spojených s geografickou polohou, dle předpokladů Malta ( před mnoha lety bylo Melitae jméno pro ostrov Malta ).

foto         foto         foto

Zde bylo plemeno s názvem : " Barbet " , což znamená " s vousy " . Maličký je Barbichon, který bude skutečně vést k plemeni bichon frise. To bylo v roce 1860, kdy  boloňský psík byl uznán jako samostatné plemeno ve skupině bichonů . Do té doby existoval jen jako druh maltézského psíka, s jediným rozdílem, kterým byla vlnitá srst, místo hedvábně rovné srsti kterou má maltézský psík. .
Jiná část historie říká, že Boloňský psík byly používaný jako lovec krys na lodích. Pravděpodobně to jim umožnilo rozšířit se po celém světě.

  foto            foto

V období renesance se boloňský psík těšil přízni panovníků, kteří toto plemeno dostávali darem. Slávu boloňských psíků prohloubili třeba markýza Pompadour (1721-1764) nebo carevna Kateřina II (1729-1796), jakož i rakouská císařovna Marie Terezie 1717-1780).

Víme, také že Cosimo de Medici (1349-1464) přinesl osm boloňských psíků do Bruselu, jako dar belgickým šlechticům . Vévoda d' Este dal Philipovi II (1527-1598), králi Španělska, dva boloňské psíky jako dárek . Philip II mu poděkoval slovy: " Tito dva malí psi jsou nejvíce královský dar který lze dát císaři " .
Jedna věc je však jistá , kořeny boloňského psíka jsou zahaleny v mlhách času ...

foto         foto         foto

 tlapka - paw


Kontakt  +420 606 356 579, email: lumatomio@gmail.com

Chovatelská stanice boloňských psíků © Luma Tomio 1997 Marie Lupačová

Veškeré fotografie, obrázky, design a obsah stránek jsou ve vlastnictví chovatelské stanice Luma Tomio nebo jiných autorů, a jsou chráněny autorským zákonem.

Jejich kopírování a plagiátorství je bez předchozího souhlasu zakázáno.Všechna práva vyhrazena. Autor stránek: Marie Lupačová

All photos, pictures, design and content pages are owned kennel Luma Tomio or other authors, and are protected by copyright law.
Their copying and plagiarism is prohibited without prior consent. All rights are reserved. Author web site: Marie Lupačová