Luma Tomio kennel

Bolognese


 

PÉČE O SRST      English

Péče o srst boloňského psíka

Boloňský psík má bílou, měkkou, vločkovitou srst, která potřebuje pravidelnou péči. Boloňáček nemá podsadu, tudíž nelíná a srst se vyměňuje česáním, jako lidské vlasy. Srst dorůstá do délky 10 cm, nepotřebuje střihovou úpravu, ale když boloňáčka i ostříháte, je pořád krásný. Srst musí tvořit vločky, podobné u lidí drobné trvalé – afro.

péče - grooming

Existuje několik způsobů, jak pečovat o srst. Nejdůležitější je, aby se srst udržovala čistá a nezacuchaná. Já koupu své psy asi každé tři týdny. Pokud je srst znečištěná, je třeba koupat dříve. Nikdy nekoupu, aniž bych prvně nerozčesala srst. Pokud jsou v srsti zacuchaná a slepená místa, vodou by se ještě více slepily a byl by velký problém, je rozčesat.

Nejprve vyčistíme srst pod očima oční vodou s použitím několika vatových tamponů. Toto děláme pravidelně, nejlépe každý den, aby okolí očí zůstávalo čisté. Zkontrolujeme uši a vytrháme z nich přebytečnou srst.

péče - grooming   péče - grooming   péče - grooming

Naposledy zkontrolujeme tlapky, zastřihneme drápky a vystřiháme přerůstající srst na polštářcích tlapek a celkově obstřihneme srst kolem tlapek dokulata.

péče - grooming   péče - grooming   péče - grooming   péče - grooming

Česání:

Nejprve pročešeme srst kartáčem a odstraníme – rozkartáčujeme zacuchaná místa. Poté s hřebenem se širokými zuby znovu pročešeme srst po směru růstu. Vezmeme do ruky pramen srsti a od konce srsti postupujeme až ke kůži. Takto češeme kousek po kousku, až rozčešeme celého psa. Velký pozor si dáme na problémová místa – pod krkem, za ušima, a v podpaží, kde se umí srst velmi zacuchat.  Je dobré naučit psa česat vleže, kdy se velmi dobře dostaneme na tato problematická místa. Poté ještě jednou celého psa překartáčujeme od kůže ke konci chlupu. Kartáč i hřeben musí hladce srstí klouzat. Budeme-li hřebenem hladit srst psa pouze po povrchu, u kůže srst zplstnatí a je nutno psa ostříhat. Pozornost věnujeme také kníru, který rozčešeme nejprve hřebenem se širokými zuby a poté dočešeme jemným hustým hřebínkem.

péče - grooming   péče - grooming   péče - grooming

Koupání:

Rozčesaného psa důkladně namočíme. Dáváme pozor, aby se nám voda nedostala do očí a uší.  Ke koupání použijeme kvalitní šampon vhodný na bílé psy. Pokud je pes hodně špinavý, používáme neředěný šampon, psa důkladně našamponujeme a spláchneme. Toto opakujeme znovu ale již s naředěným šamponem. Já umývám stylem, že srst v dlaních jemně  šamponem vytírám. Poté velmi důkladně vypláchneme šampon za srsti. Na závěr použijeme kvalitní kondicionér. Ten naneseme na celou srst, jemně vmasírujeme, necháme chvíli působit a psa důkladně opláchneme.

péče - grooming   péče - grooming   péče - grooming

Po koupeli zabalíme psa do ručníku, abychom odstranily přebytečnou vodu. Nikdy ručníkem psa nedrhneme, jen vymačkáme ze srsti vodu. Ještě mokrou srst rozčešeme hřebenem se širokými zuby a prsty načechráme. Nakonec můžeme psa vyfénovat nebo nechat volně uschnout.

péče - grooming

tlapka - paw


Kontakt  +420 606 356 579, email: lumatomio@gmail.com

Chovatelská stanice boloňských psíků © Luma Tomio 1997 Marie Lupačová

Veškeré fotografie, obrázky, design a obsah stránek jsou ve vlastnictví chovatelské stanice Luma Tomio nebo jiných autorů, a jsou chráněny autorským zákonem.

Jejich kopírování a plagiátorství je bez předchozího souhlasu zakázáno.Všechna práva vyhrazena. Autor stránek: Marie Lupačová

All photos, pictures, design and content pages are owned kennel Luma Tomio or other authors, and are protected by copyright law.
Their copying and plagiarism is prohibited without prior consent. All rights are reserved. Author web site: Marie Lupačová