Luma Tomio kennel

Bolognese


 

HOMEOPATICKÁ POMOC

Dávka (počet granulí na jedno užití) je pět kuliček pro dospělého psa velkého plemene, kočky a malá plemena psů tři granule. Při častém podávání léků, několikrát denně nebo po hodinách, může být dávka také tři granule. Při užívání 1krát až několikrát v týdnu podáváme pět granulí.

Porod a homeopatie

Homeopatická léčba v době porodu je šetrná a účinná, nedochází k zatížení feny ani plodů chemickými látkami a pomůže nám zkrátit dobu porodu.

Asi týden před plánovaným porodem podáváme Arnica Montana, ředění 30 CH a to jednou denně tři kuličky půl hodiny před jídlem celou dobu až do porodu. Toto homeopatikum slouží jako prevence proti zánětům, nadměrným zraněním na sliznici a přílišného krvácení v průběhu porodu.

Na začátku porodu, v době kdy se fena připravuje rodit podáváme několik dávek Actaea racemosa, ředění 9 - 15 CH. Po prasknutí plodové vody podáváme feně tři kuličky ihned, další zhruba za třičtvrtě hodiny a stále zkracuji intervaly, které by poté při již rozběhnutém porodu měly co nejvíce kopírovat kontrakce. Ideální je vybrat celou ampuli na jeden porod zhruba do půle porodu. Toto homeopatikum uvolňuje porodní cesty a napomáhá kvalitě kontrakcí. Navíc se prokazatelně zkrátily doby mezi porozenými štěňaty.

Na podporu stahů dělohy od 58. dne březosti jedenkrát denně po dvou kuličkách můžeme podávat střídavě s Actaea racemosa 9 - 15 CH a homeopatikum Caulophyllum, ředění 5 - 15 CH.  Oba léky regulují nejen otvírání krčku a děložní stahy, ale i strach a bolesti. Jakmile začnou stahy, použijeme léky častěji, i po deseti minutách.  Opium 30 urychlí porod (alternativa oxytocinu).

Při oslabení a vysílení dlouhým porodem podáváme China, ředění 15 CH každých 15 - 30 minut. Dále je dobré podávat toto homeopatikum  jednou denně tři kuličky po dobu tří dnů po porodu půl hodiny před jídlem z toho důvodu, aby se dobře zavinula děloha a rodidla se uklidnila

Poranění porodních cest, otok zevních pohlavních orgánů, prevence a léčba poporodního krvácení z dělohy -Arnika Montana, ředění 15 CH 2-3 x denně, jako příslib dobrého hojení i jako prevenci prasklých vemínků.

Při porodu císařským řezem podáváme 5 - 8 hodin po operaci pro rychlejší a lepší odbourání narkotik (několik dávek je vhodné podat i mláďatům) Phosphorus a Nux vomica, ředění 9-15 CH po 30 minutách

zdroj: kniha Poznáváme homeopatii - Jak šetrně léčit psy a kočky

MVDr. Michaela Švaříčková a MVDr. Václav Holzbauer

 

Porod císařským řezem a homeopatie

Operace – císařský řez
Je-li rozhodnuto, že fena musí být operována, dáváme opakovaně Phosphorus, aby měla fena i štěňata posílené orgány a energii. Opium dáváme před cestou na kliniku, před narkózou a ihned po zákroku. Zlepší okysličení a reakci na narkózu. Štěňatům okamžitě po narození kapeme Opium i Phosphorus, můžeme přidat i Laurocerasus 9ch, aby se lépe nastartovala činnost vnitřních orgánů. 

Ošetření operované feny
Na zastavení krvácení podáváme Arnicu 15–30ch. První den třeba po dvou hodinách, postupně méně často, po dobu minimálně dvou až třech týdnů. Staphysagria 9–30ch podávaná dvakrát až třikrát denně, je výborná na hojení ostrých řezů. Pokud se fena dobře probudí z narkózy, dáme jí jednorázově Opium.  Kdyby hnisala rána, podáme Calendula 15ch dvakrát až pětkrát denně tři kuličky. Po odstavení štěňat začneme s rozpouštěním jizev, abychom se příště mohli pokusit o normální porod. 

Podpora na spuštění mléka - Lac caninum, Ricinus communis, Calcarea phosphorica  - nutno u všech těchto léků dodržet ředění 5 ch ! 1-3x denně

Fena po císařském řezu a další porod
Čím dříve začneme s rozpouštěním jizev a srůstů po císařském řezu, tím lépe. Použijeme Silicea 5ch, Graphites 5–9ch (15ch), Fluoricum acidum 9–15ch. Kombinaci léků volím podle plemenné příslušnosti. Uvedená homeopatika můžete začít podávat sami (každý den jeden lék z výše uvedených) a po dvou až třech měsících je potřeba kontaktovat homeopata, aby léčbu upravil. U březích fen ponecháme dávkování na homeopatovi. Podle plemene a povahy feny se doplní kontituční léky a od 58. dne březosti opět začínáme s Actaea racemosa 9–15ch a Callophylum 5–15ch. Podáváním Phosphorum 9ch dodáme energii feně a podpoříme i štěňátka. Opium 30 urychlí porod (alternativa oxytocinu).

Homeopatií nenahradíme lékařské ošetření, ale můžeme zmírnit bolesti, urychlit porod a dát přírodě šanci. 

                         

            Akupunktura na rozdýchání, ostrý předmět do středu nosní přepážky                                                     Homeopatikum na jazyk

text a foto: MVDr. Simona Müllerová

Falešná březost

Ovlivnění tvorby mléka, zastavení laktace - Lac caninum, Ricinus communis, Calcarea phosphorica  -  ředění 15 - 30ch, 3x denně

Slzení očí a homeopatie

Malá plemena (jork, boloň, bišon, maltézáček aj.) trpí velmi často opožděným vývojem slzného kanálku. Již v době prodeje mají štěňata zaslzené oko, vlhký proužek od vnitřního koutku. Slzy jsou dráždivé a mohou kůži doslova rozežrat.

Podporu vývoje kanálku může udělat již chovatel podáváním Silicei 9 CH obden od narození. Siliceu doporučuji podávat u problematických pejsků 3-5x týdně 9-15 CH do půl roku. Pokud je kanálek aspoň částečně vyvinutý, je velká šance na urychlení vývoje. Silicea současně snižuje hnisání a zánět folikulů v oku. Je výborným lékem proti nežádoucím následkům očkování. Můžete ji podat všem mláďatům drobnější konstituce 3dny před očkováním a tři dny po něm.

Velkou slzavost s lehkým zánětem spojivek léčím nejčastěji Euphrasia 9 CH obden s Kalium iodatum 9 CH obden, u těžších případů 2x denně oba, 2 a 2 kuličky spolu. Buď rovnou do tlamičky, nebo rozpuštěné ve vodě anebo vmáčknuté do piškotu, aby jejich využití bylo co nejrychlejší. S bílkovinou nedoporučuji podávat homeopatika.

Oko je třeba vyplachovat, aby nebylo trvale drážděno slzami a občas namazat neutrální mastí do očí. Mastí také natírám oční okolí, aby slzy po mastnotě stékaly a nedráždily kůži. Pokud je již srst zabarvená do červenofialové, může jít o reakci slz s kůží a chlupem anebo o infekci kvasinkou, ke které obvykle dochází. Kvasinkám se daří ve vlhku a candidoza (infekce kvasinkou) se projevuje tvorbou mazu hnědo-červeno-nafialovělé barvy. V takovém případě je nutné podat Candida nebo Monillia albicans 9-30 CH 1x-7x týdně podle závažnosti případu.

autor článku: MVDr. Simona Müllerová

Sestup varlat u štěňat a homeopatie

Častým problémem psů je tzv. „migrující varle“, které zůstalo v tříselném kanálku. Thuja occidentalis AKH napomůže k tomu, aby varle sestoupilo do šourku. Je skvělou alternativou k hormonální léčbě, kvůli které nejsou psi  později připuštěni do chovu.

Kryptorcismus – nesestoupení  jednoho nebo obou varlat do šourku. Čím dříve začneme s podáváním homeopatických léků, tím větší je pravděpodobnost, že se tento stav podaří napravit , nejlépe hned v 6 – 8 týdnů stáří.

Calcarea carbonica 15 CH 3 x týdně nebo 30 CH 2 x týdně  - obecný lék pomalého dozrávání. Uvolnění vaziva, tedy i vazů které vtahují varlata do šourku.

Baryta carbonica 15 CH 3 x týdně nebo 30 CH 2 x týdně – zpomalený fyzický a psychický vývoj, opožděný sestup obou varlat.

Pulsatilla 15 CH, 3x týdně, nebo 30 CH 2x týdně

Očkování a homeopatie

Pokud týden před vakcinací podáváte Kalium iodatum AKH můžete zabránit těžkým alergickým reakcím, otokům a dýchacím potížím. Nežádoucí účinky očkování, se můžou projevit později, štěňata můžou být apatická, začnou trpět průjmem, kuckají a pšikají. Zde se můžete spolehnout na homeopatikum Thuja AKH. Nejlepší je podávat kombinaci těchto homeopatik týden před a týden po očkování: tabletu rozpustit ve vodě a roztok nakapat na jazyk všech štěňat.

tlapka - paw


Kontakt  +420 606 356 579, email: lumatomio@gmail.com

Chovatelská stanice boloňských psíků © Luma Tomio 1997 Marie Lupačová

Veškeré fotografie, obrázky, design a obsah stránek jsou ve vlastnictví chovatelské stanice Luma Tomio nebo jiných autorů, a jsou chráněny autorským zákonem.

Jejich kopírování a plagiátorství je bez předchozího souhlasu zakázáno.Všechna práva vyhrazena. Autor stránek: Marie Lupačová

All photos, pictures, design and content pages are owned kennel Luma Tomio or other authors, and are protected by copyright law.
Their copying and plagiarism is prohibited without prior consent. All rights are reserved. Author web site: Marie Lupačová