Luma Tomio kennel

Bolognese


 

SLZENÍ OČÍ

„Můj pejsek slzí“

V následujících příspěvcích se budeme zabývat nejčastějšími příčinami zvýšeného slzení - neboli výtoku čiré tekutiny z očí.

Jestliže dochází u Vašeho pejska k výtoku zahuštěné, nebo zbarvené tekutiny z oka, už nejde o slzení a bylo by lépe vyhledat rovnou odbornou lékařskou pomoc.

Slzení očí je stav, kdy slzy nejsou v dostatečné míře (což může být způsobeno jejich nadměrnou produkcí, nebo také nedostatečností odvodného slzného systému jako takového) odváděny slzným systémem pryč z oka a následně přetékají přes víčkovou štěrbinu. Přetékající slzy následně zbarvují a slepují chloupky v okolí vnitřního očního koutku, zvlhčují kůži v této oblasti, která se následně může zapařit, nebo mokvat a vzniká zánět kůže. Lépe nežli posléze řešit zdravotní problémy tímto vzniklé, je jim samozřejmě lehčí předcházet tím, že se budeme snažit zamezit tomuto nadměrnému slzení.

V následujících článcích jsem se snažila přiblížit Vám nejčastější příčiny zvýšené tvorby slz.

Dráždění oka přerůstajícími chloupky z okolí oka

Jestliže máte zvířátko, které má dlouhou srst, je dobré dbát na to, aby chloupky v okolí oka nepřerůstaly a nedostávaly se tak do oka, které by posléze dráždily. Toto dráždění se nejčastěji projevuje přivíráním oka, zarudnutím spojivky a zvýšenou tvorbou slz. Tomuto stavu lze předejít zastřiháváním chloupků v okolí očí. Často stačí zastřihnout jen chloupky v okolí vnitřního očního koutku a zbavíte zvířátko tohoto trápení.

Jestliže máte zvířátko, které nemá rádo manipulaci v okolí očí, a bojíte se, že byste jej mohli poranit, nebojte se a navštivte vašeho veterináře, který si s tímto problémem jistě bude vědět rady.

Ospalky po ránu

Stejně jako většině lidí se i zvířatům po delším spánku tvoří v očích menší množství „ospalek“. Je to nejčastěji gelovitá substance tvořící se ve vnitřním koutku oka. Zvířeti většinou nevadí. Ve zvýšené míře se tyto ospalky tvoří, bylo-li oko v předcházejícím dni více drážděno. Tyto ospalky je dobré z oka odstranit a poté oko opět očistit vhodným roztokem (viz výše). Jestliže ale dochází ke kumulaci ospalků v oku i přes den, kdy je zvíře bdělé a nespí, je dobré navštívit veterináře, neboť se může jednat o problém související se špatnou produkcí slz, nebo o zvýšené dráždění oka např. zánětlivým procesem.

Problém s odvodným systémem slz

jestliže Vaše zvířátko nemá problémy s chloupky v okolí očí ani problémy s kožními řasami, oční víčka mají správnou pozici a přesto ho trápí zvýšené slzení oka, může být na vině například zanesený odvodný systém oka. Tento problém nejčastěji trápí malá plemena psů (jorkšírské teriéry, čivavy, boloňáčky, bišonky apod.). Stává se, že vytékající slzy zbarví srst v okolí vnitřního očního koutku do červena až hněda. S tímto zbarvením se často velice špatně bojuje. V některých případech se daří alespoň zmírnit toto zbarvení čištěním oka bylinkovými kapkami obsahujícími světlík lékařský. Někteří autoři uvádějí pozitivní efekt po použití speciálních antibiotik. Toto použití je ovšem sporné, vzhledem k tomu, že vada je čistě kosmetická a použití antibiotik by mělo výhradně zůstat k léčení bakteriálních infekcí.

Trpí-li Vaše zvíře tímto typem slzení, doporučuji nechat mu vyšetřit průchodnost odvodného slzného systému oka. Toto je prováděno jednoduchou, naprosto bezbolestnou, metodou barvení oka speciální barvící technikou. Pakliže se prokáže, že systém není správně průchozí, je možné tento zprůchodnit proplachem slzných kanálků. K tomu je ovšem často potřeba zvíře krátkodobě sledovat.

Přirozeně zvýšená produkce slz

V některých případech, kdy je oko ve zvýšené míře drážděno (zvýšená prašnost prostředí, vítr, zvýšená intenzita slunečního záření, pylová stimulace), dochází k přirozeně zvýšené produkci slz. Touto skutečností se není třeba více znepokojovat, je to spíše doklad toho, že oko Vašeho miláčka je zdravé a správně reaguje na podněty z okolí. Jakmile pomine dráždivý faktor, oči se většinou zklidní a slzení ustane. Doporučuji po návratu z procházky oči vypláchnout (borovou vodou, ophtalem, kapkami obsahujícími světlík lékařský) a poté osušit kapesníčkem. Pro tento účel se nehodí vata, neboť se z ní uvolňují drobná vlákénka a ta mohou v očích dráždit.

Shrnutí preventivních opatření, která předcházejí problémům vznikajících zvýšenou produkcí slz

Pravidelná očista okolí očí po vyvenčení – zvláště za zhoršených klimatických podmínek

Čištění očí ráno – odstranění ospalek z očí, odmočení slepených chloupků v okolí očí

Kontrola přerůstání chloupků v okolí očí

Vytírání a čištění kožních řas obličejové masky

Kontrola průchodnosti odvodného slzného systému

 V závěru tohoto pojednání chci ještě podotknout, že zde byly popsány pouze některé důvody zvýšené produkce slz – především jsem se snažila shrnout příčiny se kterými si vy, jako majitelé, můžete často poradit i sami doma bez lékařské asistence. Pokud ale budete mít jakékoli podezření, že problém Vašeho zvířátka je zásadnějšího charakteru, bude lepší, když se s problémem obrátíte na svého veterinárního lékaře. Ten Vám jistě s Vaším problémem rád poradí a zvířátku tak pomůže.

Zpracovala MVDr. Renata Friessová

Slzení očí a homeopatie

Malá plemena (jork, boloň, bišon, maltézáček aj.) trpí velmi často opožděným vývojem slzného kanálku. Již v době prodeje mají štěňata zaslzené oko, vlhký proužek od vnitřního koutku. Slzy jsou dráždivé a mohou kůži doslova rozežrat.

Podporu vývoje kanálku může udělat již chovatel podáváním Silicei 9 CH obden od narození. Siliceu doporučuji podávat u problematických pejsků 3-5x týdně 9-15 CH do půl roku. Pokud je kanálek aspoň částečně vyvinutý, je velká šance na urychlení vývoje. Silicea současně snižuje hnisání a zánět folikulů v oku. Je výborným lékem proti nežádoucím následkům očkování. Můžete ji podat všem mláďatům drobnější konstituce 3dny před očkováním a tři dny po něm.

Velkou slzavost s lehkým zánětem spojivek léčím nejčastěji Euphrasia 9 CH obden s Kalium iodatum 9 CH obden, u těžších případů 2x denně oba, 2 a 2 kuličky spolu. Buď rovnou do tlamičky, nebo rozpuštěné ve vodě anebo vmáčknuté do piškotu, aby jejich využití bylo co nejrychlejší. S bílkovinou nedoporučuji podávat homeopatika.

Oko je třeba vyplachovat, aby nebylo trvale drážděno slzami a občas namazat neutrální mastí do očí. Mastí také natírám oční okolí, aby slzy po mastnotě stékaly a nedráždily kůži. Pokud je již srst zabarvená do červenofialové, může jít o reakci slz s kůží a chlupem anebo o infekci kvasinkou, ke které obvykle dochází. Kvasinkám se daří ve vlhku a candidoza (infekce kvasinkou) se projevuje tvorbou mazu hnědo-červeno-nafialovělé barvy. V takovém případě je nutné podat Candida nebo Monillia albicans 9-30 CH 1x-7x týdně podle závažnosti případu.

Dávka (počet granulí na jedno užití) je pět kuliček pro dospělého psa velkého plemene, kočky a malá plemena psů tři granule. Při častém podávání léků, několikrát denně nebo po hodinách, může být dávka také tři granule. Při užívání 1krát až několikrát v týdnu podáváme pět granulí.

autor článku: MVDr. Simona Müllerová

tlapka - paw


Kontakt  +420 606 356 579, email: lumatomio@gmail.com

Chovatelská stanice boloňských psíků © Luma Tomio 1997 Marie Lupačová

Veškeré fotografie, obrázky, design a obsah stránek jsou ve vlastnictví chovatelské stanice Luma Tomio nebo jiných autorů, a jsou chráněny autorským zákonem.

Jejich kopírování a plagiátorství je bez předchozího souhlasu zakázáno.Všechna práva vyhrazena. Autor stránek: Marie Lupačová

All photos, pictures, design and content pages are owned kennel Luma Tomio or other authors, and are protected by copyright law.
Their copying and plagiarism is prohibited without prior consent. All rights are reserved. Author web site: Marie Lupačová